PowerShot Zoom од Canon е како џебен телескоп што фотографира.

Мала камера со голем опсег на зумирање.

Канон го објави PowerShot Zoom, необична камера која повеќе личи на дигитален монокулар отколку на сликање и сликање. Компанијата ја покажуваше идејата веќе некое време и неодамна ја финансираше мноштво во Јапонија; сега доаѓа во САД.

PowerShot Zoom е мал уред со електронски визир, 1/3-инчен сензор од 12 мегапиксели и две еквивалентни фокусни должини од 100мм и 400мм кои можат да се менуваат со дигитален зум до 800мм. Објективот е f / 5.6-6.3, така што ова веројатно не е добро прилагодено за употреба при слаба осветленост. Квалитетот на сликата воопшто не е во фокусот.

Од Канон велат дека производот е дизајниран за луѓе кои уживаат во активности на отворено, како набудување птици и пешачење, сепак, и може да биде корисен додаток за гледачите на спортски настани како Олимписките игри – доколку тие навистина продолжат напред. Камерата се полни преку USB-C и зачувува слики и видео на картичка microSD, плус може да пренесувате слики на паметен телефон преку Wi-Fi и Bluetooth.
PowerShot Zoom ќе се најде во продажба во САД кон крајот на следниот месец по цена од 299,99 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments