Познат датум на лансирање на Huawei Nova 8 SE – Еве што знаеме за тоа досега!

Имено, денес Huawei на популарната кинеска социјална мрежа Weibo откри дека новиот 8 SE на Huawei ќе биде претставен за 2 дена, т.е. 05.05.2020 во 14 часот по локално кинеско време.

Во изминатите неколку дена имавме можност да слушнеме некои информации за серијата Huawei Nova 8, во врска со спецификациите на трите телефони што ќе припаѓаат на оваа серија – Huawei nova 8, nova 8 Pro и Huawei nova 8 SE. Сега Huawei го објави датумот на лансирање на новите 8 SE телефони на Huawei.

Оваа најава потврдува дека телефонот ќе има четири камери на задната страна, додека од десната страна на телефонот ќе има копче за вклучување или исклучување на уредот, а над него копче за контрола на јачината на звукот.

Претходно беше откриено дека новиот 8 SE на Huawei може да излезе во две верзии кои ќе се разликуваат во чипсетите. Едната верзија ќе биде напојувана од MediaTek Dimensity 720, додека другата верзија ќе биде напојувана од малку посилниот чипсет MediaTek Dimensity 800U, оној што веќе работи со новиот Huawei 7 SE Youth Edition.

Исто така, откриено е дека новиот 8 SE на Huawei ќе доаѓа со 6,53 ”OLED Full HD + екран со резолуција. На задниот дел од телефонот ќе има четири камери во комбинација од 48 MP (главен сензор) + 8 MP (ултра широк сензор) + 2 MP (сензор за длабочина) + 2 MP (макро сензор). Theе има селфи камера со сензор од 16 MP на предниот дел од телефонот. Новиот 8 SE на Huawei, наводно, ќе тежи 178 грама и ќе биде тенок само 7,46 mm, што е значителна разлика во споредба со новиот телефон 7 SE кој е подебел и потежок, а телефонот исто така ќе доаѓа со поддршка за брзо полнење од 66 W.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments