Преглед на ASUS ZENBOOK 14 UX425EA: СТАНДАРДАРЕН ЧЕКОР НАПРЕД.

Битката помеѓу Intel и AMD продолжува.

Asus има толку многу модели на ZenBook 14 што ме напрега. Тука е UX433, тенка афера од 2,6 фунти. Тука е Flip 14, елегантен кабриолет. Тука е UX431, опција од среден ред 900 долари. Тука е и UX425, кој Asus тивко се појави во почетокот на ова лето, кој вклучува неколку измени во традиционалниот дизајн на ZenBook. На почетокот на овој месец беа најавени UX435, со мал секундарен дисплеј на местото на допирната површина и UX425EA.

Изминатите неколку дена го тестирав ZenBook 14 UX425EA (конкретно, UX425EA-SH74). Сè уште не можете да го купите – Asus гледа кон издание на средината на октомври. Нема многу што го разликува UX425EA од ордата на ZenBooks погоре – го има истиот сјаен метален капак, шарката под преклопот и компактната конструкција. Но, погледите се насочени кон овој конкретен ZenBook од една причина: процесорот. UX425EA е една од првите машини за производство што содржи quad-core Core i7-1165G7 на Intel (од 11-тата линија Tiger Lake).

На почетокот на овој месец требаше да го испробам предводникот Core i7-1185G7 во референтен дизајн на Intel, а резултатите што ги видов од новата интегрирана графика на Intel беа одлични. Така, имав големи очекувања и за многу сличниот 1165G7, особено на предниот дел од игрите. Навлегов во овој преглед со две главни прашања: дали 1165G7 го победи неговиот претходник на Intel (1065G7, кој го напојува најновиот Dell XPS 13) и дали го победи AMD’s Ryzen 7 4800U (дел од Lenovo’s IdeaPad Slim 7)? Одговорот на обете овие прашања е да – иако не толку лошо како што очекував.

Прво, брз курс за падови на ZenBook 14. Привлечноста на оваа линија (а особено на UX425) е во преносливоста над перформансите. UX425 е лесен за лаптоп од 14 инчи со 1,49 кг и тенок на 0,54 инчи (13,72 мм). Asus успеа да го претстави дисплејот во шасија што не се чувствува премногу поголема од онаа на повеќето 13-инчни апаратури – има 90 проценти сооднос на екранот до телото, благодарение на тенки (2,5 мм) рамки на страните на дисплејот. (Горната и долната рамка се повидливи од оние на Dell XPS 13, но тие не се страшни – 6,2 mm и 10,9 mm, соодветно.)

Две други карактеристики помагаат да се разликува UX425 од полето. Првата е опција со екран од 1W, што теоретски треба да помогне во продолжување на траењето на батеријата – Asus вели дека троши 63,6 проценти помалку енергија отколку што трошат повеќето дисплеи на лаптопите.

Сепак, резултатите од батеријата на ZenBook не ме издуваа. Нашиот тест вклучуваше водење на системот преку моето секојдневно оптоварување (користејќи околу десетина јазичиња Chrome, преземање, поставување, копирање датотеки, Google Sheets, повици за зумирање и други канцелариски работи) на профилот „Подобра батерија“ околу 200 гг. Осветленост – траеше седум часови и 20 минути. Тоа е идентично со резултатот што го видовме од Dell XPS 13, но не се доближува до огромниот животен век на Lenovo’s IdeaPad Slim 7, што го направи 13 и пол часа. Брзината на полнење исто така беше во ред, но не ве мачеше – потребни беа 58 минути и 40 секунди за да сок до 60 проценти (при лесна употреба).

Вториот е NumberPad 2.0. Ако допрете мала икона во горниот десен агол на допирната површина, се појавува LED нумерачка тастатура. (Ова бара изненадувачки цврст печат – обично требаше да го разочарам неколку пати.) Ова е паметна идеја (колку често гледате подлога со броеви на лаптоп од 14 инчи?) И работеше како што е рекламирано. Едно нешто што не очекував е дека сè уште можете да ја користите тачпадот за да навигирате и да кликнете на работите додека нумпадот е горе – ЗенБук никогаш не го погреши мојот удар за чешма или обратно. Јас дури можев да ја потпрем дланката на нумпадата додека кликнувам наоколу без проблем. Можете исто така да поминете надолу од горниот лев агол на допирната површина за да ја прикажете апликацијата Калкулатор (без оглед на тоа дали е вклучена или исклучена нумерачката).

Има уште неколку детали што треба да се забележат. Според дизајнот, UX425 е ZenBook како што доаѓаат, со потписен концентричен дизајн на вртење на Asus на капакот и позната естетика што најдобро можам да ја опишам како „индустриски шик“. Asus вели дека UX425 го исполнува стандардот за тестирање MIL-STD-810G, што значи дека поминал голем број тестови за пад, тестови за температура, тестови за вибрации и тестови за надморска височина. Има мал флекс во капакот, и се сместува во тастатурата, така што не сум подобрен од квалитетот на градење. Но, шасијата навистина се чувствува издржливо што не сум загрижен за тепање на работите околу себе.

Изборот на пристаништето е пристоен, со еден чуден пропуст. Добивате две USB-C порти Thunderbolt 4 (може да му се заблагодарите на чипот 11-ти Gen за нив), еден USB 3.2 Gen 1 Type-A, еден HDMI 2.0 и еден читач на картички microSD. Забележи нешто што недостасува? Да, нема аудио приклучок; Asus го измени тоа за UX425. Ако сте целосно префрлени на безжични слушалки и микрофони, не обрнувајте внимание на ова – но тоа разумно може да биде раскинлив договор за луѓето кои сè уште сакаат да користат жичана опрема. ZenBook навистина се испорачува со dongle, но помислата дека треба да заземам скапоцен USB-C приклучок за да ги приклучам слушалките во лаптоп, само ме растажува.

Оваа конфигурација на ZenBook ќе чини 1099 УСД. Покрај 1165G7 со интегрирана графика на Intel Xe, тој има 16 GB RAM и 1TB простор, батерија од 67Wh и екран со панел 1920 x 1080 (со извлекување на напојувањето од 1W). Тука е и моделот од 899 американски долари, кој има 512 GB меморија за складирање и 8 GB RAM меморија. Дополнителното складирање можеби вреди за премија за луѓе кои сакаат да играат игри – 512 GB може да се наполни брзо – и јас секогаш препорачувам да купувате RAM меморија колку што можете да си дозволите.

ЗенБук настапи солидно во текот на целиот мој работен ден и страниците се вчитуваа малку побрзо отколку што имаат на системите на Ледено езеро што ги тестирав неодамна. Дното на лаптопот се загреваше на моменти (концентрирано на левата страна), но тастатурата, тачпидот и потпирачите за зглобови останаа ладни во текот на целото мое тестирање – и никогаш не ги слушнав обожавателите. За време на игри, процесорот не помина 95 степени Целзиусови.

Заврши извоз на видео запис во времетраење од 5 минути, 33 секунди, 4K за 11 минути и 28 секунди, што е многу побрзо од системите Ирис Плус, како што е Surface Laptop 3, XPS 13 2-in-1 и LG Gram 17 Имаше значителна разлика во перформансите помеѓу овој систем и референтниот дизајн Core i7-1185G7 – тој уред ја заврши истата задача за осум минути.

Говорејќи за игри, најголемиот облог на Intel со Tiger Lake е на неговата интегрирана графика Xe, за која тврди дека нуди и двојно поголема графичка изведба од претходните генерации. Додека ZenBook ги победи и XPS 13 со погон на 1065G7 и IdeaPad Slim 7 со погон на 4800U, тоа не им даде звук како бубачки референтниот дизајн ме наведе да очекувам.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments