Претставен првиот електричен автомобил за кој производителот тврди дека никогаш нема да треба да се полни.

Американската компанија „Aptera“ има ново електрично возило, кое можеби не е толку брзо како „Tesla“ или нема барем позната марка зад себе, но има една од карактеристиките што може да ѕвони во ушите на многумина кои гледаат во иднината и го заменуваат класичниот автомобил со електричен.

Новиот електричен автомобил претставен од американската компанија Aptera, според нивните тврдења, воопшто нема да мора да се наплаќа, односно повеќето просечни возачи нема да мора да го прават тоа.

Aptera предвидува дека нивниот најмоќен модел има домет од 1.600 километри со батерија од 100 киловати.

Нивниот градски три-тркала има соларни ќелии, кои можат да вратат доволно енергија на батеријата за 72 километри на ден. За повеќето градски возачи, ова е исто така повеќе од доволно на дневно ниво на потрошувачка, кога станува збор за чисто градско возење.

Кога ова ќе се земе предвид, можно е да се слуша опсег од 1.600 километри. Автомобилот не се напојува исклучиво од соларен извор на енергија, иако Aptera тврди дека нивната технологија Never Charge ја одржува батеријата полна и дека годишно нивниот соларен погон произведува доволно енергија за да помине 17 600 километри во повеќето делови на светот.

Самиот автомобил е интересен, заоблен во форма и прилично лесен. Неговиот коефициент на влечење е само 0,13, додека тој коефициент е 0,23 за моделот 3 на Tesla, на пример, и 0,28 за електричниот џип на Volkswagen ID 4.

Овој автомобил има и целосно неочекувано забрзување и може да достигне од нула до 100 километри на час за неверојатни 5,5 секунди, доколку се користи модел со погон на предните тркала. Забрзувањето е уште поневеројатно кога станува збор за модел со погон на три тркала, кога се потребни луди 3,5 секунди од нула до 100 километри на час.

На крајот, се разбира, цената. Aptera отвори пред-нарачки за моделите Paradigm и Paradigm Plus, а износот на депозитот е само 100 $. Но, реалната цена на автомобилот е помеѓу нешто прифатлива 25.900 долари и за толку мал градски автомобил поголема 46.000 американски долари.

Aptera планира да го испорача првиот автомобил следната година. Во однос на цената, тие се насочени кон сегментот на пазарот во кој се наоѓаат споменатите Model 3 и ID4.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments