Пристигна конкурентот на Tesla, Lucid Air

Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип

Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип, а сега можеме да го видиме во целосна светлина.

Американците имаат на располагање четири конфигурации. Најинтересна е комбинацијата од батерии од 113 kWh и два електромотори со над 1.080 КС.

Во оваа Dream Edition, тој стигнува на 96 км / ч за 2,5 секунди, и четвртина милја за неверојатни 9,9 секунди со излезна брзина од 232 км на час. Максимумот е ограничен на 270 км на час.

Од друга страна, позиционирана е почетната верзија Air, проследена со Air Touring и Air Grand Touring. Последниот е сè уште исклучително брз: 3 секунди до 96 км на час и четвртина милја за 10,8 секунди.

Верзијата Air Touring има „само“ 620 КС, така што стигнува до 96 км на час за 3,2 секунди и четвртина милја за 11,4 секунди (198 км на час), според класификацијата EPA, опсегот е 653 км.

Почетната цена е 72.500 американски долари со вклучена државна субвенција од 7.500 американски долари, а таа изведба доаѓа во 2022 година.

Air Touring доаѓа веќе следната година по цена од 87.500 долари, како и Air Grand Touring за 131.500 долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments