Продажба на Huawei P40 Lite 5G започна и во Европа

Продажба на Huawei P40 Lite 5G започна и во Европа

Huawei денес објави дека продажбата на уредот Nova 7 SE кој претходно го претстави, со сменето име во P40 Lite 5G започна и во Европа. Уредот ќе биде со цена од 400 €.

Кинеската технолошка компанија Huawei, иако минатата година помина низ тешки периоди, годинава продолжува да ги објавува своите паметни телефони. Како најнова вест се рачуна тоа што уредот од серијата P40, P40 Lite, кој поддржува 5G врска започна со продажба во Европа.

Според денешната изјава на  Huawei, продажбата на P40 Lite 5G ќе започне и во Европа. Уредот уствари е истиот уред од серијата Nova 7, таканаречен Nova 7 SE но со сменето име.

Huawei P40 Lite 5G во продажба:

Huawei P40 Lite 5G, кој ќе започне со продажба во Европа, има 6,5-инчен FHD + IPS екран. Уредот се напојува со процесорот Kirin 820 5G и 6 GB RAM меморија. Новиот паметен телефон на Huawei со поддршка на 5G врска нуди долга употреба со своето складирање од 128 GB и батерија од 4.000 mAh.

Кога станува збор камерата на уредот, во задниот дел не среќаваат главната камера од 64 MP, камерата со ултра широк агол од 8 MP и сензорот за длабочина од 2 MP и 2 MP макро леќи. На предната страна е камера од 16 MP. Освен ова, Huawei кој започна да не може да ги користи услугите на Google Play како резултат на она што се случи со САД, не може да вклучува и услуги на Google Play на овој телефон.

Податоци на Huawei P40 Lite 5G:

  • Екран: 6,4 инчен FHD + IPS LCD, со резолуција од 1080 X 2400
  • Процесор: Кирин 820 5G
  • Рам: 6 GB
  • Складирање : 128 GB
  • Предна камера: 16 MP
  • Задна камера: главна камера од 64 MP, камера со ултра широк агол од 8 MP, сензор за длабочина од 2 MP и 2 MP макро леќи
  • Врска: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1
  • Оперативен систем:  EMUI 10.1 основан од Android 10
  • БАтерија: 4.000 mAh, 40 W fast charger, 5 W reverse charge

Цена на Huawei P40 Lite 5G:

Денес е објавено дека уредот која е всушност Nova 7 SE но со сменето име, Huawei P40 Lite 5G, цена на уредот е предвидена како 400 €.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments