Продажбата на iPhone ќе падне 30% поради Трамп

Apple изјави дека ќе има пад во продажбата

Изгледа дека компанијата на Кук е несопирлива на пазарната вредност со неверојатни 2 милијарди долари.

Војната на Доналд Трамп со Кина може негативно да влијае врз компанијата со највисока пазарна вредност на светот, Apple.

Поради уредбата на првиот човек на САД против TikTok и Tencent WeChat, акциите на Apple може да се спуштат драстично.

Apple сега се плаши од забраната на WeChat.

Ако iPhone го нема WeChat, кинеската продажба ќе биде драстично намалена, поради што може да падне продажбата и до 30%.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments