Произведени се само 15 од Mercedes-Maybach S 650 Night Edition

Произведени се само 15 од Mercedes-Maybach S 650 Night Edition

Германскиот производител на автомобили, Daimler, го претстави новиот Mercedes-Maybach S 650 Night Edition. Цена на овој автомобил кој е ограмичен со само 15 комада е околу 250 илјада долари.

Автомобилскиот производител со седиште во Германија, Daimler, направи прессконференција за седан возилото S 650 Maybach. Сепак, компанијата исто така потпиша нешто невидено во автомобилскиот свет и изјави на кои возила ќе биде директен конкурент.

Компанијата изјави дека возилото S 650 Maybach, ќе биде директен конурент на Bentley Flying Spur и Rolls Royce Ghost. Точната цена на возилото Maybach S 650 Night Edition кое е ограничено на само 15, ќе изнесува 242 илјади 950 долари. Цена на нормалната верзија на Mercedes-Maybach S 650 ќе изнесува 202 илјади 550 долари.

Mercedes-Maybach S 650 Night Edition

Возилото Maybach S 650 Night Edition кое ќе биде само на пазарот на САД, ќе биде во својата црна боја. Надворешниот дизајн на возилото е именувано во „Obisidian Black“. Внатрешноста на возилото ќе биде со Porcelain и Black Nappa кожа. Натписот Night Edition ќе се наоѓа на предните браници и во внатрешниот дел од возилото.

Останатите стандардни карактеристики на возилото се:

  • Maybach марка V12 решетки за ладник
  • Луксузни задни седишта, 64 боено осветлување
  • Информативен екран
  • LED Intelligent Light System и Adaptive Highneam Assist
  • Звучен систем Burmester high-End 3D Surround
  • Driver Assistance Package (Пакет за помош на возачот)
  • Night View Assist Plus
  • Полуактивна воздушна суспензија AIRMATIC
  • Magic Body Control

Покрај тоа, возилото ја добива својата моќност од 6,0-литарскиот V12 двоен турбо мотор, 621 коњски сили и 738 lb вртежи во момент. Потребни се само 4,6 секунди за Mercedes S 650 Maybach Night Edition да пристигне од 0 до 96 км на час.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments