Пронајдени коски на диносаурусите близок роднина на Тираносаурус рекс која ја движеше Земјата пред 115 милиони години

Пронајдени коски на диносаурусите близок роднина на Тираносаурус рекс која ја движеше Земјата пред 115 милиони години

Голем број коски пронајдени на Isle of Wight припаѓаат на нов вид тенопод диносаурус кој беше братучед на тираносаурус рекс според истражувачите. 

Палеонтолозите од Универзитетот истражуваат  кој бил долг до 13-ти и бил поврзан со современите птици.

Истражувачите велат дека воздушните кеси веројатно помогнале да се разгори ефикасен систем за дишење,а исто така го прави скелетот полесен и оставајќи го да расте.

Коските откриени на шумскиот предходник во Шанклин минатата година, се од вратот, грбот и опашката на исчезнатото суштество и биле пронајдени во период од неколку недели.

Беа забележани во три откритија – две од поединци и едно од семејна група, кои сите ги најдоа своите откритија во блискиот музеј на диносаурус во Сандаун.

Научните студии потврдија дека фосилите веројатно се од истите диносаурус.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments