Прв погон за полнење на Volvo XC40: импресивен ЕВ, но за кого е наменет?

Првиот целосно електричен џип на Волво дели толку многу со суперлативата Полестар 2. Но, ова не остава многу простор да се издвојува.

Volvo има големи надежи во XC40 Recharge, новата верзија со целосен погон на својот мини SUV. Зошто? Со оглед на успехот на верзиите на фосилни горива на XC40, ако некогаш постоеше автомобил во својата постава да ги претвори постојните клиенти во електричен погон, како и да донесе нови, ова е тоа.

Сепак, сè уште има нерви. Доаѓајќи подоцна од некои на забавата, XC40 Recharge е првиот целосно електричен автомобил на Volvo – и компанијата нема потекло од, да речеме, групата VW или BMW кога станува збор за истражување во електрични погонски единици, или блистер и бравадо на Тесла. Клучно, сепак, има сестринска компанија Полестар.

Во текот на следните пет години, Volvo се обврза на лансирање на целосно електричен автомобил секоја година (капка во морето во споредба со плановите на VW) и сака да направи целосни ЕВ-и да достигнат половина од вкупната продажба до 2025 година, со останатите хибриди.

Првите впечатоци за полнењето XC40 значат добро. Електричниот погонски погон на сите тркала, со максимален излезен мотор од 300kW и предниот и задниот дел, има опсег од над 400км (WLTP) со едно полнење, заедно со 408кс. И, доколку можете да обезбедите систем за полнач, може да ја наполните батеријата од 78kWh на 80 проценти за 40 минути – во спротивно тоа е осум часа на 11 kW наизменична струја. Од мирување до 60 км / ч трае само 4,7 секунди.

Ако овие бројки звучат познато, тоа е затоа што треба да бидат. Тие се исти како Polestar 2. Полнењето XC40 и Polestar 2 се изградени на иста архитектура. Истата батерија, истите мотори – истите спецификации.

Volvo малку го поправи управувањето, со различно поставување на суспензијата, иако сепак е цврсто и благодарение на подот на батеријата и моторот на едниот и другиот крај обезбедува рамномерна распределба на тежината. Спојте го ова со истото забрзување како што е забавно да се вози Polestar 2 и XC40 Recharge.

Волво исто така тргна на поголема безбедност и едноставност од Полестарот, ограничувајќи ја брзината на 112 км / ч додека неговиот брат или сестра ќе продолжи на 127 км / ч. Има помалку опции за измени во Volvo, исто така, етосот е зошто му пречи на возачот со премногу променливи кога сè што некој навистина сака е мал избор. Има некоја логика во ова, вие чувствувате дека можете едноставно да скокнете во XC40 Полнење и да одите – и не грижете се ако сте го поставиле правилно. Ова не е случај со Полестарот.

Оваа едноставност се протега на медиумскиот центар направен од Google. Го добивате истото како Polestar, вградени се „Гугл мапс“, апликации за „Андроид“, синхронизација на телефон и „Помошник на Google“, но не и необичен таблет во „Полестар“. Тука го добивате истиот екран на допир како и во ICE XC40, но тоа не е ништо лошо бидејќи е лесен за употреба и одговора. Исто така, добивате помалку опции, без распоред на четири плочки, но нешто што се приближува кон постојниот дизајн на XC40.

Како и кај Polestar, има неколку грицки со овој систем на Google. Не е совршен, но е многу подобар од напорите на производителите на автомобили што е тешко да се критикува. Главно, само ќе му се заблагодарите на Volvo, за разлика од скоро сите други производители на автомобили, што не се преправа дека знае како да ги надмине Android или iOS.

Системот на Google е застрашувачки добар и за предвидување на опсегот. Започнавме 76-минутно возење со полнење од 95 проценти. На почетокот автомобилот рече дека ќе завршиме со преостанати 69 проценти. И покрај возењето на најразлични начини, завршивме на самото место на 69% преостаната батерија. Ова ниво на точност, секако, дава доверба и отстранува голема количина на вознемиреност во опсегот. Исто така, бидејќи максималниот опсег за автомобилот е 260 милји, а нашиот погон беше 48 милји, ова значи дека не бевме премногу далеку од максималното растојание. Користевме околу 12 проценти повеќе, но со оглед на тестирањето за забрзување, ова изгледа фер.

На првите впечатоци, многу малку не е во ред со полнењето XC40 – освен причината за тоа што е на прво место. Кога ќе земете во предвид дека оваа верзија на првото издание (додуша со ellsвона и свирки колку што се опции) чини 59.985 фунти, тоа е 10.000 фунти повеќе од почетната цена за Polestar 2, кога под лушпите на каросеријата тие се во суштина истиот автомобил , почнувате да се прашувате кон кого е наменет овој конкретен XC40.
Прашајте го Volvo и вели дека Полнењето е поудобно додека Полестарот е подинамичен. Но, навистина овие две ЕВ се толку слични што прашање е каква форма на автомобил сакате да возите. Како нешто спортско, одете по Полестар. Повеќе сакаш да бидеш кожурен во џип? Потоа одлучете се за Volvo. Што се однесува до разликата во цената, доаѓа поевтино полнење XC40 со еден мотор, но не за некое време.

Но, пари настрана, што ако изборот е чисто естетски? Земајќи предвид колку е добар Polestar 2, воопшто немаме поплаки ако XC40 Recharge сака да го копира својот динамичен постар брат.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments