Првата слика пристигна за AMD RX 6600 XT!

Првата фотографија можеби се појави за AMD RX 6600 XT со седиште во Navi 23.

Познато е дека новите графички картички базирани на графички процесори Navi 23 ги планира AMD. Се чини дека се појави првата фотографија од картичките што се очекува да бидат RX 6600 XT и RX 6600.

Додека вистинскиот извор на сликата беше изгубен, корисникот по име Broly_X1 на Твитер успеа да ја фати сликата. Видеокард известува дека сликата покажува референтен дизајн за AMD Radeon GPU. Се подразбира дека дизајнот на сликата не е компатибилен со постојните референтни ладилници RDNA 2.

На картичката има етикета во која се споменува PC Partner Ltd., еден од ОЕМ на видео картичката. Компанијата се занимава и со графички процесори со NVIDIA и AMD и веројатно е најпозната по производство на графички процесори за брендовите Sapphire и Zotac.

Ознаката исто така го забележува чипот GPU Navi 23, кој ќе биде скратена верзија на чипови RDNA 2 што моментално се на пазарот. RX 6600 XT се очекува да има 2.048 и 1.792 јадра за RX 6600. Покрај тоа, картичката има 8 GB GDDR6 меморија, како што сугерираат најновите гласини.

Сепак, нивниот изглед на етикетата се смета за малку чуден. Обично, тука ќе видиме специфичен модел на графичка картичка. Можеби се смета дека ова се рефлектира во етикетата како пример за пред-производство или нешто сосема друго. Секако, не треба да се исклучи можноста картичката на сликата да е целосно лажна.

AMD е домаќин на главната конференција на Computex на почетокот на јуни, а Е3 доаѓа наскоро после тоа. Во оваа смисла, можеме да се радуваме на можноста за нови графички картички што ќе бидат објавени овде.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments