Првиот електричен авион на свет eCaravan го оствари првиот лет

Првиот електричен авион на свет eCaravan го оствари првиот лет

Првиот електричен авион на свет, вчета за прв пат го остварио првиот лет. Авионот кој вчера влета, има капацитет од 9 души но ни гарантира дека за подолго време авионите ќе бидат променети.

Фактот дека климатските промени ќе го загрозат животот во светот во наредните години привлекува поголемо внимание на трошоците на животната средина на моторите кои се напојуваат со фосилни горива. Со оглед на загадувањето на животната средина предизвикано од денешните авиони со мотори со гориво, развојот на електрични авиони од ден на ден станува се поважен.

Компанијата наречена MagniX, која работи на електрични мотори, затоа го разви најголемиот светски електричен авион, еCaravan. MagniX соработуваше со авијациската компанија AeroTEC за развој на eCaravan со девет патнички капацитет. ECaravan, Cessna Caravan 208B, е адаптиран со електричниот мотор Magni500 од 750 коњски сили, развиен од MagniX.

eCaravan полета од Ванкувер и оствари успешен лет

Првиот лет на еКараван, најголемиот електричен авион на светот, се случи вчера во Ванкувер, Канада. Споредн нашиот часовник авионот полета во 18:00 часон и по 15 минутен лет авионот слета.

По успешниот лет на електричниот авион eCaravan, CEO на MagniX изјави eCaravan докажал дека патувањето со електрична енергија наскоро ќе биде повеќе популарна. Ганзарски додаде дека транспортниот сектор, особено секторот за авијација, треба да биде подготвен за голема промена.

eCaravan кој е како резултат на соработката на MagniX и AeroTEC е доказ дека електричните авиони ќе ги гледаме повеќе во иднина. Зголемувањето на бројот на патници во електричните авиони е како причина да индустријата на авијација премине во електричните авиони.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments