Првиот флексибилен iPhone ќе има дизајн сличен на Z Flip

Apple исто така е заинтересиран за флексибилен телефон

Моделите со флексибилни дисплеи се премногу скапи и им треба време за технологијата да стане широко распространета.

Apple исто така е заинтересиран за флексибилни паметни телефони, но трпеливо чека вистински момент да го претстави iPhone со овој дизајн.

Компанијата веќе поседува неколку патенти за технологии поврзани со флексибилни уреди и во поглед на нивните финансиски ресурси може уште еднаш да понуди нешто уникатно за потрошувачите.

Популарниот блогер Џон Просер откри дополнителни детали за овој амбициозен проект на Apple.

Специјалната ткаенина на Apple е потрајна од сегашните механизми за преклопување што ги нудат флексибилните уреди. За разлика од Samsung Galaxy Fold, овој модел на компанијата не може да го менува својот облик на ист начин.

Наместо тоа, концептот iPhone изгледа повеќе како паметен телефон со голем екран во комбинација со две интерактивни површини.

Рабовите околу дисплејот се изработени од не’рѓосувачки челик, слично на iPhone 11 и нема внатрешна површина на екранот.

Надворешниот дел ќе има голем екран, а внатрешниот дел ќе се состои од два панели како што е Microsoft Surface Duo поради недостаток на флексибилно заштитно стакло, како кај Galaxy Z Flip.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments