Пристигнува харизматичен автомобил кој ќе ги промени правилата на играта: „Првиот вистински конкурент на Tesla“.

Шефот на Ford верува дека Mustang Mach-E е првиот вистински конкурент на возилата на Tesla и дека има нешто што Tesla го нема – харизма од Детроит.

Иако Tesla сè уште доминира на пазарот на електрични возила, конкуренцијата расте и традиционалните производители на автомобили инвестираат десетици милијарди долари за да се подготват за електричната иднина. Повеќето електрични модели првично беа само електрифицирани верзии на возила кои првично беа дизајнирани за мотори со внатрешно согорување, но во последно време состојбата на пазарот се менува. Наместо такви адаптации на постојните автомобили, автомобилските компании развиваат платформи дизајнирани и направени исклучиво за електрични возила како на пр. платформата МЕБ развиена од Volkswagen и напојувана од нивниот модел.3.

Една од традиционалните автомобилски компании што има големи планови на пазарот за е-возила е Ford. Нивните претходни електрични автомобили беа исто така верзии на постојните бензинци, но минатата година беше претставен првиот автомобил на Ford, кој беше развиен како електрично возило од самиот почеток. Најдобар показател за амбициите на Ford околу ова возило е фактот што тие го претставија под марката Mustang.

Производството на Mustang Mach-E веќе започна и испораките на првите модели се очекуваат до крајот на оваа година. Бидејќи станува збор за електричен џип, многумина го споредуваат со моделот Y на Tesla. Ако го прашате извршниот директор на Ford, електричниот Mustang е првиот вистински конкурент на Tesla. Зборувајќи пред новинарите од Детроит, тој рече дека Мах-Е ги менува правилата на играта и има добро позната „Детроитска харизма“: Тоа е Mustang. Тесла не е Mustang, тој јасно ја опиша разликата помеѓу неговиот автомобил и возилото произведено од компанијата на Musk.

Mach-E и Model Y можат да се споредат на многу начини, а најголемите разлики помеѓу возилата се однесуваат на опсегот на страната на Tesla и цената. Иако цената е слична, благодарение на субвенцијата што не е достапна во САД за купувачите на возила Tesla, електричниот Mustang ќе чини 7.500 долари помалку, забележаа на оваа страница.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments