Првите OLED телевизори на Vizio сега се достапни, а на Best Buy им се попуст од 100 долари.

Заштедете стотици во споредба со LG OLED.

На почетокот на 2020 година, Vizio објави дека ќе им се придружи на LG и Sony во редовите на OLED TV, а сега првите модели на компанијата започнаа со испорака. Достапни во големини од 55 и 65 инчи, 4K OLED телевизорите на Vizio поддржуваат Dolby Vision HDR и вклучуваат функционалност на Chromecast и Apple AirPlay.

Vizio OLED нуди и 4K игри со променлива брзина на освежување до 120Hz – клучен фактор за потенцијалните надградби на ТВ за купувачите во Xbox Series X и PlayStation 5. Тие имаат HDMI 2.1 конекција (со eARC) и доаѓаат со вообичаениот OLED поволности како совршени црни, одличен контраст и одлични агли на гледање.

Vizio исто така се обидува да биде агресивен по цена бидејќи ги зема LG и Sony. Цената на 55-инчниот OLED е 1.299,99 долари, а 65-инчниот – 1,999,99 долари. Но, веднаш надвор од портата, Best Buy одзема 100 долари од цената на кој било модел. За споредба, OLED-серијата CX на LG работи 1.799,99 долари, но веќе е во продажба. (Најдобра цена во моментов ја има за 1.599,99 американски долари.) Комплетите OLED на Sony се со уште повисока цена.
Сè уште не сум имал можност да го разгледам OLED на Vizio, но со нетрпение очекувам да видам како првите напори на компанијата се однесуваат на најновите LG – и на поевтините LCD сетови од TCL, Samsung и други што купувачите исто така може да ги разгледаат како што се приближуваме до сезоната на празници. Една област каде што LG има предност е ако барате помала големина; оваа година нуди 48-инчна CX-серија што може да се удвои како ТВ и компјутерски дисплеј за игри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments