PlayStation 5 цената наводно е намалена од Sony

Поради објавата на Microsoft, Sony ја намали цената на новата конзола

Оваа недела конечно откривме колку ќе платиме за следните генерации на Microsoft – 300 долари за Xbox Series S и 500 долари за Xbox Series X.

Сега вниманието е свртено кон Sony и PlayStation 5, кои сè уште немаат ценовна ознака. Слушнавме секакви гласини дека Sony се бори да ја намали цената на PS5 поради скапите компоненти.

Нов извештај од обично доверливите луѓе во Gamereactor. Според нивните извори, цената што Sony првично ја имал предвид за PS5 е „значително“ повисока од 300/500 американски долари што Microsoft ги реши за своите нови конзоли.

За среќа, Sony оттогаш ја исецка цената на PS5 за да го донесе во согласност со конкуренцијата.

Поточно, PS5 без дискови сега, наводно, ќе чини 400 долари, а верзијата со диск-уред ќе чини 500 долари.

Според инсајдерите како Џеф Груб, и Microsoft и Sony на почетокот ќе ги продаваат своите нови конзоли со загуба, па штом веќе се посветите на тоа, не е толку голема зделка да ја прилагодите цената.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments