Qualcomm го лансираше Snapdragon 888!

Беа споделени првите детали за мобилната платформа Qualcomm Snapdragon 888 5G.

Snapdragon 888 го објави Qualcomm за време на настанот Самит за технологија Snapdragon. Qualcomm Snapdragon 888 ќе напојува многу водечки паметни телефони што ќе бидат лансирани во 2021 година.

Наведени се повеќе детали за чипсетот, кој нормално се очекува да пристигне како Snapdragon 875, но официјалните информации ќе бидат споделени во наредните денови. Засега, се наведува дека чипсетот ќе доаѓа со модемот Snapdragon X60 5G од третата генерација. Модемот нуди поддршка за глобални приклучоци под-6 и mmWave, како и 5G агрегација на оператори, глобално мулти-СИМ и динамичко споделување на спектарот.

Покрај тоа, Snapdragon 888 доаѓа со новиот Hexagon процесор на Qualcomm и AI Engine од шестата генерација со Detection Hub од втора генерација. Компанијата ветува 26 ВРВИ (тера-трансакции во секунда). На страната на игри, третата генерација на Snapdragon Elite Gaming е понудена со повеќе перформанси на графичкиот процесор отколку новиот чип Adreno.

На чипот има и нов ISP провајдер кој може да направи 2,7 гигапиксели во секунда или 120 12MP фотографии во секунда. Qualcomm вели дека новиот ISP провајдер е 35% побрз во обработката на сликата од претходната генерација.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments