Qualcomm овозможува со брзо полнење 5 исполнува 50% од батеријата на вашиот телефон за 5 минути

Qualcomm овозможува со брзо полнење 5 исполнува 50% од батеријата на вашиот телефон за 5 минути

Денес ја објави својата нова технологија за брзо полнење наречена Qualcomm Quick Charging 5.Оваа компанија тврди дека овој нов стандард ќе го наплаќа вашиот телефон од 4.500mAh од 0 до 50% за пет минути, и на 100% за помалку од 15 минути.

Стандардот ќе поддржува полначи со моќност од повеќе од 100W повеќе корисници на Xioami ќе можат да уживаат во високи брзи искуства за полнење со новата технологија на Qualcomm.Во својот демо уред Qualcomm користи многу производители на телефони неодамна најавија нова технологија за брзо полнење.Претходно овој месец Oppo го претстави полнењето за полнење од 125W SuperVooc,а Виво го објави решението за брзо полнење од 120W.Xiaomi исто така доби сертификација во Кина за полнач од 120W.Значи, новото решение за полнење на Qualcomm потенцијално ќе достигне повеќе клиенти.

 Повеќе од 35 уреди поддржуваат .Се надевам ќе видиме поддршка во уште повеќе процесори и телефони,уредите со поддршка за QC5 ќе започнат во третиот квартал на 2020 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments