Quibi се исклучува.

Видео услугата со кратка форма има најкратко траење од сите.

Quibi – услугата за стриминг фокусирана на мобилен телефон со кратки форми – се исклучува по нешто повеќе од шест месеци работа, што ја прави една од најкратковековните стриминг услуги досега, според WallStreet Journal. Компанијата оттогаш потврди дека ќе биде затворена во средно мислење од Jeffrey Katzenberg и Meg Whitman.

„Чувствуваме дека ги исцрпивме сите наши опции. Како резултат, ние неволно дојдовме до тешка одлука да го прекинеме бизнисот, да вратиме готовина на нашите акционери и да се збогуваме со колегите со благодат “, се вели во соопштението.

Постојат бројни фактори на кои може да се укаже при отпакување на смртта на Quibi: лансирање на услуга за стриминг само за мобилни телефони во екот на глобалната пандемија кога корисниците беа заглавени дома; недостаток на каква било вистинска содржина за пробив што беше доволно привлечна за да ги искушува претплатниците; или фактот дека видео содржината со кратки форми има скоро бесконечна слободна конкуренција во форма на YouTube, TikTok и други платформи.

Самиот Quibi го предизвикува недостатокот на успех затоа што „самата идеја не беше доволно силна за да оправда самостоен стриминг сервис или заради нашето време“. Компанијата ќе ги извести тековните претплатници за крајниот датум дека ќе можат да пристапат до Quibi.

Не е јасно што ќе се случи со поставата на скапи, оригинални емисии и кратки филмови на компанијата по затворањето на компанијата. Претходните извештаи укажуваа на тоа дека Katzenberg им се додворувал на Apple, WarnerMedia и Facebook за да се обиде да ја купи обелоденетата стриминг компанија претходно оваа година. Кога тие напори не успеаја, Katzenberg, наводно, се обиде да ги натера Facebook и NBCUniversal барем да ја соберат содржината на Quibi, без успех. Сепак, Quibi ќе продолжи да се обидува да ги продава и содржината и основната технологија што се користи во нејзините апликации.

Откривање: Comcast, сопственик на NBCUniversal, е инвеститор во Vox Media. Vox Media, исто така, има договор со Quibi за производство на емисија, а рано се зборуваше и за емисијата Verge.

Quibi започна на 6 април 2020 година, пред нешто повеќе од шест месеци, со два плана: 4,99 УСД (со реклами) или 7,99 УСД (без реклами). Компанијата се обиде да се разликува со фокусирање исклучиво на мобилни уреди при лансирање, комплетно со иновативен систем каде секоја емисија се снимаше и уредуваше и во портрет и во пејзаж формат, овозможувајќи да се гледа во која било ориентација на паметен телефон. Немаше бесплатна опција, надвор од долгиот бесплатен пробен период, и немаше ТВ апликации се до вчера, кога компанијата започна со апликации за Apple TV, Android TV и Fire TV.

И покрај собраните 1,75 милијарди американски долари Katzenberg и коосновачот и извршен директор Meg Whitman, Quibi излета на сцената со повеќе негодување отколку тресок. Иако имаше многу големи имиња прикачени на нејзината содржина – па дури и успеа да се зафати со две награди Emmy – никогаш не изгледаше дека успеа да собере многу платени претплатници.

Извештајот од фирмата за следење апликации Sensor Tower уште во јули тврди дека Quibi изгубил над 90% од своите претплатници откако истече првичното тримесечно судење, со само 72,000 од своите околу 910,000 корисници кои се пријавиле на лансирањето, се држат како платени клиенти . (Quibi ги поби овие броеви, тврдејќи дека тие биле „неточни според редот на големината“, но тој никогаш не обезбедил свои реални броеви на претплатници.)

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments