Redmi 9 Prime ќе се продава во 12 часот денес преку Амазон, Mi.com: Цена, спецификации

Redmi 9 Prime цена во Индија започнува од 116 евра.

Redmi 9 Prime ќе се најде во продажба во 12 часот (пладне) денес, 2 октомври, преку Amazon India и Mi.com. Телефонот беше лансиран на почетокот на оваа година. Се одликува со поставување на задна задна камера, осум-јадрен процесор и батерија од 5.020mAh. Се нуди во четири опции во боја и две конфигурации за складирање. Паметниот телефон Redmi 9 Prime е дел од паметните телефони на Xiaomi, Redmi 9, кој исто така вклучува Redmi 9, Redmi 9A и Redmi 9i.

Спецификации на Redmi 9 Prime
Дво-СИМ (Нано) Redmi 9 Prime работи на MIUI 11, базиран на Android 10. Се одликува со 6,53-инчен full-HD + (1,080×2,340 пиксели) IPS дисплеј со сооднос од 19,5: 9 и е заштитен од Corning Gorilla Стакло 3. Паметниот телефон се напојува со octa-core MediaTek Helio G80 SoC, кој е поврзан со 4GB DDR4x RAM и простор за складирање до 128 GB што може да се прошири преку microSD картичка (до 512 GB).

За фотографии и видеа, Redmi 9 Prime има поставување на четири задна камера што содржи примарен стрелец од 13 мегапиксели, секундарен стрелец од 8 мегапиксели со ултра широк агол на леќи и има видно поле на гледање од 118 степени (FoV) , 5-мегапикселен макро стрелец и на крај, сензор за длабочина од 2 мегапиксели. За селфи фотографии, добивате сензор за камера од 8 мегапиксели напред, сместен во засекот на водената капка.
Редми 9 премиерот е поддржан од 5,020mAh батерија која поддржува 18W брзо полнење. Неговите опции за поврзување вклучуваат 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS / A-GPS, IR blaster и USB Type-C порт. Телефонот исто така има заден монтиран сензор за отпечатоци, и е P2i отпорен на прскање. Телефонот е со димензии 163,32х77,01х9,1мм и тежи 198 грама.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments