Регулација на оружје во Вселената

Москва и Вашингтон започнаа преговори за регулација на оружјето во Вселената

По еднодневниот дијалог во Виена, кој беше планиран со месеци, ќе следуваат тридневни разговори меѓу двете земји за контрола на нуклеарното оружје.

Американскиот помошник државен секретар за меѓународна безбедност Кристофер Форд во петокот ги обвини Москва и Пекинг дека тие вселената веќе ја претвориле „во театар на воени операции“.

Американски и руски официјални претставници денеска почнаа разговори за безбедноста во вселената, откако Вашингтон и Лондон минатата недела ја обвинија Москва за тестирање на антисателитско оружје.

Вашингтон предлага правила за одговорно однесување во вселената, кои треба да го следат моделот на постојните правила за водење војна и кои треба да се засноваат на принципот на пропорционалност и хуманост.

Русија и Кина ја поддржуваат алтернативна иницијатива за склучување меѓународен договор за забрана на вселенско оружје.

Форд рече дека САД се против иницијативата затоа што таа ќе направи нелегални некои специфични системи за оружје, што е тешко да се дефинираат, наместо да се утврди кои дејства во отворената вселена се дозволени, а кои не.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments