Функцијата за прв пат беше објавена на Google I / O 2019.

Режимот на возење Google Assistant, кој компанијата прв го објави во 2019 година, започна да се појавува на некои уреди со Android, објави XDA-Developers Корисничкиот интерфејс изгледа нешто поразлично од она што го покажа Google на својата I / O конференција за развивачи минатата година. XDA вели дека за прв пат забележала дека нешто доаѓа пред околу две недели, кога корисниците пријавија дека виделе нов интерфејс за навигација на Google Maps.

Не е јасно дали примената на овој нов режим е дел од тест или ќе биде наменета за сите корисници. Mishaal Rahman во XDA рече дека го видел новиот режим на возење на Google Pixel 4, Asus ZenFone 7 Pro и LG Velvet, и претпоставува дека новиот режим ќе ја замени апликацијата Android Auto на паметните телефони. Се чини дека тоа е во согласност со она што Google го изјави за The Verge минатата година.

Дали новиот режим ќе ги вклучува сите карактеристики што Google ги опиша кога првпат го откри режимот за возење, исто така, сè уште не е јасно. Таа требаше да биде достапна на кој било телефон со Android со Assistant, користејќи гласовна линија “Hey Google”, ајде да возиме“ што ќе донесе табла со активности поврзани со возењето и други персонализирани препораки. И тоа би им обезбедило инфо-забавни одлики на возачите чии возила не се опремени со екрани на допир.

Гласовната линија се чини дека сè уште не работи, дури и на уредите овозможени со новиот режим, според полицијата на Android. За да видите дали вашиот уред има режим на управување со Assistant, отворете ги Google Maps и од менито за поставки за навигација и изберете “Google Assistant settings.”. Ако не е овозможено, ќе бидете пренесени во главниот дел за поставки за Assistant.

Портпарол на Google не одговори на прашања што бараа повеќе информации за режимот на возење, но напиша во е-пошта до The Verge Sunday: „Постојано експериментираме со начини да го направиме Assistant покорисен.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments