Надворешна графичка картичка Radeon користена на обичен компјутер базиран на RISC-V!

Развиен чисто за целите на продуктивноста, десктоп компјутерот RISC-V користел надворешна графичка картичка со Linux.

SiFive го лансираше својот десктоп компјутер базиран на RISC-V во септември минатата година. Хардвер ентузијаст, од друга страна, направи неколку испитувања во овој систем подготвени за програмерите и успеа да ја изврши надворешната графичка картичка со високи перформанси.

Компјутерскиот ентузијаст Рене Ребе не само што го спроведе SiFive HiFive Неспоредлив на Linux, туку и ја активираше графичката картичка Radeon RX 6700 XT на AMD. Покрај тоа, треба да се напомене дека тој помина 10 часа додавајќи поддршка за двигателот Mesa Gallium 21.1.5 и крпејќи го Linux кернелот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments