Rocket League се префрла на моделот F2P

Rocket League се префрла на моделот F2P

Нешто повеќе од една година по партнерството, Epic Games и тимот за развој на Psyonix ги објавија плановите за популарна игра во фудбал на автомобили.

Во мај минатата година, развојниот тим Псионикс , познат по спортскиот тркачки хит „ Rocket League“ а „Epic Games“објавија дека влегле во партнерство по што играчите се прашувале што ќе се случи со верзијата на играта што е достапна на „Steam“ од 2015 година.

Досега нема одговор на тоа прашање но денес дојде најавата за иднината на популарната игра.Преку официјалната веб-страница, тимот за развој ги извести играчите дека Ракетата лига ќе се префрли на модел за слободна игра до крајот на ова лето а кога тоа ќе се случи, сите нови гејмерите на компјутер ќе мораат да ја преземат својата верзија преку продавницата на епски игри .

Оние кои досега играа на Steam, ќе можат да продолжат да го сторат тоа и се вели дека верзијата на играта на таа услуга ќе продолжи да прима ажурирања и нови содржини. Ова значи дека ако веќе вложивте часови и пари во таа верзија на играта, можете да продолжите само како порано.Повеќе од 200 вообичаени артикли ќе имаат квалитет на Legacy,Golden Cosmos Boost, Dieci –Оро.Тимот соопшти дека ќе сподели голем број на информации пред тоа да се случи.

Ракетата лига го прослави својот петти роденден на 7 јули и тимот објави импресивни броеви, како и некои интересни информации за својата игра од кога стана достапен. Откако излезе на компјутер и PlayStation 4, Psyonix подготви верзии за Xbox One и Switch а верзијата F2P ќе биде достапна за сите и имаат иста содржина и поддршка за игри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments