Руски хакери ги таргетираат изборите во САД – Microsoft

Руски хакери ги таргетираат изборите во САД – Microsoft

Хакери од Русија, Кина и Иран се обидуваат да ги шпионираат луѓето и групите што се поврзани со престојните избори во САД, изјави Microsoft. Руската група која ги хакираше кампањата на демократите во 2016 е повторно присутна во новиот бран на сајбер напади.

Таргетирани се двете кампањи на Претседателот Трамп и Демократот Џо Бајден. Руските хакери од групацијата Strontium таргетирале повеќе од 200 организации кои се поврзани со политичките партии на САД – Демократите и Републиканците. „Слично на тоа што го видовме во 2016, Strontium се обидува да ги хакира профилите на луѓето поврзани со кампањите на двете партии“ – изајвија од Microsoft.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments