САД ќе ги забрани TikTok и WeChat

САД ќе ги забрани TikTok и WeChat доколку не ги купат американски компании до 15 септември

За само неколку недели, на TikTok му беше забрането да работи во Индија, каде што активно го користат 120 милиони корисници, а потоа беше предупреден дека тоа ќе се случи и во Соединетите држави.

Владата на САД тврди дека TikTok споделува доверливи информации со Кина, што е неприфатливо и е закана за националната безбедност.

Ова предизвикува сомнежи за суспендирање на апликацијата во Соединетите држави. Веќе ве информиравме дека Мајкрософт сака да го купи TikTok.

Ова се чини дека е единствената опција TikTok да се користи во земјата како порано. Финансиските параметри на таков договор сè уште не се познати.

Сега, една недела откако Доналд Трамп и официјално се закани на TikTok со слично сценарио, ние разбираме дека плановите се целосно реални. Владата на САД издаде посебна одредба со која се наметнуваат истите ограничувања на друг популарен софтвер во Кина, имено WeChat.

Всушност, тоа е популарна услуга за разговори која е во сопственост на Tencent и исто така се заканува блокирање во Соединетите држави. Од особен интерес е карактеристиката за испраќање пари достапна на WeChat.

Крајниот рок даден од Доналд Трамп за вакви зделки е 15 септември. Ако на тој датум WeChat и TikTok продолжат да бидат во сопственост на ByteDance и Tencent нема да можат да работат во земјата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments