САД спрема нови санкции за Huawei

САД ќе наметнат визни ограничувања на Huawei во врска со правата

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во средата ја презеде целта кон Кина, велејќи дека Соединетите држави ќе наметнат визни ограничувања на кинеските фирми како Huawei Technologies Co, кои се обвинети со кршењето на човековите права.

Помпео, исто така, рече дека телекомуникациските компании ширум светот треба да се сметаат за предупредувани дека ако прават бизнис со Huawei, „прават бизнис со насилници на човекови права“.

Помпео рече дека Вашингтон се надева дека наскоро ќе донесе друг пакет одлуки за кинеските фирми за телекомуникации кои ќе ја рефлектираат потребата да се заштитат податоците за граѓаните на САД од Пекинг.

Помпео на прес-конференција изјави дека Стејт департментот „ќе наметне визни ограничувања на одредени вработени во кинески технолошки компании како Huawei “кои обезбедуваат материјална поддршка на режимите кои вклучуваат кршења на човековите права и злоупотреби на глобално ниво.“

Huawei негира дека е шпион за Кина и рече дека Вашингтон сака да го фрустрира нејзиниот раст бидејќи ниту една американска компанија не нуди иста технологија по конкурентна цена.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments