САД воведува санкции против најголемиот производител на процесори

Станува збор за SMIC, кој е најголемиот производител на чипови

Администрацијата на Доналд Трамп размислува да додаде уште една голема кинеска компанија на црната листа

Во овој случај, станува збор за SMIC, кој е најголемиот производител на чипови во земјата и наскоро може да биде предмет на трговски санкции од страна на Соединетите држави.

Веќе е покрената истрага од експерти во Министерството за одбрана за да се процени дали SMIC треба да стане следната жртва на конфликтот со Кина по САД.

Доколку се случи тоа, американските компании ќе можат да ја продадат својата технологија на SMIC само откако добија специјална лиценца од владата.

Воведувањето ограничувања против SMIC може сериозно да влијае на синџирот на снабдување и негативно да влијае на производството на CMOS сензори.

Главните партнери на SMIC исто така ќе бидат погодени од можни санкции од страна на администрацијата на Доналд Трамп.

Агресивната стратегија на Соединетите држави е причината што во моментов има повеќе од 275 компании од Кина кои се вклучени во црната листа за трговија.

Користењето санкции им создава сериозни тешкотии на ИТ компаниите во земјата и негативно влијае на нивната конкурентност на светскиот пазар.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments