Samsung батерија за електични возила на Hyundai

Samsung батерија за електични возила на Hyundai

Samsung и Hyundai кои веќе 6 години соработуваат во автомобилската индустрија, направија чекор кој ќе им ја продолжи соработката. Еден технолошките гиганти, Samsung, ќе производи батерија за понатамошните електрични возила на Hyundai.

Двете компнаии од Јужна Кореа, Samsung и Hyundai веќе долго време соработуваат во автомобилската индустрија, но оваа година направија чекор кој ќе им ја зголеми соработката. Двете компании минатата недела изјавија дека ќе бидат заедно во индустријата на електрични возила.

Samsung, кој ќе произведува чипсети Exynos и OLED екрани за електрични автомобили на Hyundai, како дел од новото партнерство, исто така ќе биде одговорен за снабдувањето со батерии. Според информациите дадени од SamMobile, јужнокорејскиот технолошки гигант го завршил процесот на тестирање на батеријата што ја развил за електрични возила.

Samsung ги проширува своите автомобилски технологии

Соработката на двете компании се очекува да се зацврсте по состанокот на заменик директор на Samsung Electronics Lee Jae-Yong и заменик директор на Hyundai Motor Group Jung Sun.

Hyundai ќе ги користи батериите на Samsung во луксузната автомобилска поделба првиот целосно електричен автомобил Genesis и хибридното возило на KIA.  Електричната верзија на Genesis G80, која ќе биде објавена во 2021 година, ќе се храни од технолошката фирма на Јужна Кореја. ИЗјавено е дека автомобилот нуди опсег на возење од 500 километри со едно полнење. Исто така, ќе ја поддржи автономната технологија за возење од 3. ниво, којашто ја развиваат заеднички Hyundai и Samsung. 

Genesis G80 кој ќе користи батерија на Samsung, нуди опсег на возење од 500 км

Литиумската квадратна батерија на Samsung се очекува да се користи и во комерцијалното возило на Hyundai, кое е предвидено да биде лансирано две до три години подоцна. Брендот во моментов користи батерии од LG Chem и SK Innovation за популарни електрични автомобили како што се Ioniq EV, Kona EV и Niro EV. Вложувајќи важен напор да го зголеми бројот на електрични возила во својот асортиман на производи, Hyundai сака да го диверзифицира своето снабдување со батерии колку што е можно со своето партнерство со Samsung.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments