Претставен Samsung Galaxy Chromebook Go!

Samsung тивко го претстави Galaxy Chromebook Go со процесорот Intel Celeron на корисниците.

Samsung го претстави Galaxy Chromebook Go, достапен лаптоп заснован на оперативен систем Chrome. Новиот лаптоп ја комплетира поставата Chromebook на јужнокорејската фирма, која исто така ги вклучува Galaxy Chromebook и Galaxy Chromebook 2. Galaxy Chromebook Go доаѓа со процесор Intel Celeron. Исто така има LTE конекција и лесен дизајн.

Galaxy Chromebook Go се одликува со 14-инчен IPS LCD дисплеј. Сепак, во смисла да се биде буџетски модел, резолуцијата на екранот е ограничена на само 1.366×768 пиксели. Уредот, како што е познато, работи со Chrome OS. Лаптопот исто така доаѓа со процесор Intel Celeron N4500 и Intel UHD Grapchics со 16 EU. Другите карактеристики на лаптопот вклучуваат 4GB/8GB LPDDR4X RAM меморија, 32 GB / 64 GB / 128 GB eMMC меморија и слот за картичка microSD.

Samsung го опреми својот најнов Chromebook со тастатура TKL, голем панел со повеќе допири, 1,5W стерео звучници и 720p веб-камера. Карактеристиките на приклучокот на уредот се LTE (nano-SIM), Wi-Fi 6 (2 × 2), една USB 3.2 Gen1 Type-A порта, две USB 3.2 Gen2 Type-C приклучоци и 3.5 mm приклучок за слушалки. . Уредот е тенок 15,9 мм и тежи 1,45 кг. Исто така, тој се напојува од батерија од 42,3Whr и се испорачува со 45W напојувач USB Type-C.

Конечно, треба да се напомене дека компанијата сè уште не ја утврдила продажната цена на Galaxy Chromebook Go. Сепак, можеме да додадеме дека очекувањата се дека ќе има цена од 299 американски долари. Уредот ќе им биде достапен на корисниците во единствена опција, сребрена, и ќе биде лансиран во Азија, Европа и Северна Америка во следните неколку дена.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments