Samsung Display претстави флексибилен OLED дисплеј

Со најмала кривина во светот

Samsung е популарен со Super AMOLED дисплеите во нивните мобилни уреди, кои ги надминуваат сите конкурентни технологии.

На крајот на минатата година дознавме дека Samsung Display ќе инвестира 11 милијарди долари во развој на дисплеи од следната генерација до 2025 година.

Средствата се само дел од амбициозните планови на компанијата да се етаблира на долг рок како светски лидер во производството на дисплеи за паметни телефони.

Корејскиот гигант веќе го финализира развојот на својата трета генерација на OLED дисплеи за флексибилни уреди и се сели во следната фаза на комерцијализација на панелите.

Samsung објавија дека дисплеите во серијата можат да се пофалат дека имаат најмал радиус на закривување од сите конкурентни технолошки решенија.

Најголемата предност да се има мал радиус на закривеност е што самиот екран сега ќе се преклопи поцврсто, што остава минимален простор помеѓу двете половини на екранот при затворање.

Samsung го нарече новиот панел „1.4R Foldable OLED Display“, а неговата површина е заштитена со Ultra Thin Glass (UTG) на Samsung.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments