Samsung ќе развива екран на преклопување за Google, Oppo и Xiaomi!

Гигантот за електроника, Samsung ќе развива екрани за преклопување за ривалите Google, Oppo и Xiaomi.

Според извештајот на The Elec, vivo, Oppo, Xiaomi и Google планирале да лансираат телефон што може да се склопи. Неодамна објавениот извештај повторно го потврдува стариот. Во новиот извештај не се споменува vivo, но се наведува дека Самсунг развил екрани за преклопување за Oppo, Xiaomi и Google. Извештајот открива некои детали за екранот на преклопување на секој производител и неговите димензии.

Ако започнеме со Oppo; За предметниот екран се вели дека се отвара од горе надолу, што значи дека уредот ќе има фактор за формирање на мида. Надворешниот екран ќе биде помеѓу 1,5 и 2 инчи, па затоа мислиме дека екранот ќе биде висок кога е вклучен. Oppo ќе работи со Samsung, BOE и Visionox за прототип со преклопување од 7,7 инчи, додека кинескиот производител ќе работи исклучиво со Samsung за овој уред.

Xiaomi, од друга страна, се префрла од екранот што се преклопува на екранот што се преклопува. Екранот од 7,92 инчи во неговиот прототип е развиен од Висинокс, но за овој екран – може да биде 8,22 инчи – ќе работи во партнерство со Xiaomi, Samsung и CSOT. Забележете дека CSOT и BOE го развија екранот за преклопување на Motorola Razr за 2019 година. Уредот за преклопување на Xiaomi очигледно ќе има 6,38 инчен надворешен дисплеј. Слики од уредот на Xiaomi протекоа минатиот месец.

Конечно, иако не се даваат многу информации за уредот на Google, во извештајот се наведува дека Samsung развива OLED дисплеј за Google. Таквиот екран има димензии „околу 7,6 инчи“.

Интересно е што производителите покажаа толку голем интерес за уредите што можат да се преклопат, иако засега се само гласини и извештаи. Samsung во моментов ја држи круната кога станува збор за телефоните што можат да се превиткуваат. Компанијата се очекува да претстави три нови преклопни производи оваа година, вклучувајќи го и моделот со пониска цена Z Flip.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments