Samsung Galaxy A42

Samsung го подготвува најефтиниот 5G телефон

Ако сè уште не сте чуле досега, најпродаваниот телефон на Samsung од 5G во изминатите шест месеци не е Galaxy S20. Секако, високиот телефон на компанијата има фер удел на купувачи, но дури и Samsung практично призна пораз во тоа што нејзините продажни броеви не звучат толку ужасни.

5G овозможените Galaxy A51 и Galaxy A71 се eдни од најпопуларните телефони оваа година досега. И, тоа можеби ќе му даде доверба на Samsung да ја натера дополнително да ја притиска серијата од среден опсег со она што би можело да биде најприфатливиот 5G телефон уште.

Galaxy А41, кој беше објавен само минатиот месец, е прилично чуден телефон од единствена причина. Работи на MediaTek Helio P65 наместо кој било чип Qualcomm Snapdragon или Samsung Exynos.

Неговиот наследник може да биде подеднакво уникатен по тоа што ќе нуди 5G поддршка, можеби со користење на еден од новите чипови на МediaTek, исто така.

Скоро нема телефон со 5G кој е помалце од 500 долари. Ако Samsung го следи својот тренд на цени, овој телефон би можел да биде дури и поевтин од скоро објавениот Galaxy A5 5G кој е 500 долари.

Galaxy A42 5G можеби ќе биде достапен дури на почетокот на 2021 година, што им дава многу време на другите производители да се обидат и да го победат Samsung.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments