Samsung ги најавува A12 и A02S, два нови телефони на почетно ниво за 2021 година.

Почнувајќи од 179 и 150 евра следната година.

Samsung во вторникот ги објави Galaxy А12 и А02С, два нови телефони на почетно ниво што треба да бидат лансирани следната година во Европа. Двете нудат пониска бариера за влез за секој што бара модерен паметен телефон со Android.

A12 е дизајниран да биде наследник на A11, спортски 6,5-инчен HD + дисплеј со изрез за предната камера од 8 мегапиксели, окта-јадрен процесор, сензор за отпечатоци на прсти и батерија од 5,000 mAh . Фотографиите се покриени со четири-низа камери на задната страна, вклучувајќи главен сензор од 48 мегапиксели, ултравид од 5 мегапиксели и пар сензори од 2 мегапиксели за да им помогнете на макро и длабочина.

A02S е малку помалку импресивен: има ист дисплеј и батерија, но со 3 GB RAM и 32 GB простор (иако може да го проширите просторот со неговиот слот за microSD). Телефонот е исто така оптоварен со различни фотоапарати: главен сензор од 13 мегапиксели и ист пар сензори од 2 мегапиксели како A12. Трошоците се намалуваат и со приклучоците, A02S има постара порта Micro USB за разлика од USB-C портата што можеби ја посакувавте. На A02S недостасува и сензор за отпечатоци.

Samsung неодамна ги претстави 5G верзиите на својата телефонска линија Galaxy A; го опфативме Galaxy A51 поцелосно во нашиот преглед. Мислевме дека тој модел го фаворизира квалитетот на екранот отколку камерите и брзината – очекуваме потенцијално поголеми размени со уште пониски цени на A12 и A02S. Без оглед, буџетските опции на Samsung се неговите најпродавани телефони, па дури и малите подобрувања во спецификациите изгледаат како добар потег за секој во Европа што го бара својот прв паметен телефон.

A12 во моментов треба да започне од 179 € за 32 GB меморија и 3 GB RAM, со 128 GB и 6 GB RAM меморија на 199 €. A02S започнува од 150 евра. А12 ќе биде достапен во јануари 2021 година и А02С во февруари 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments