Samsung ќе развива идни процесори со AMD и ARM

Samsung направи договор со AMD и ARM

Samsung го прекина производството на модифицирани јадра за процесорите на Exynos на крајот на минатата година.

Откако тоа се случи, аналитичарите предвидоа дека корејскиот производител ќе продолжи да го користи берзата на АRМ во своите идни процесори.

Компанијата продолжува да експериментира со идејата како да ги подобри чиповите Exynos. Веќе е започнат нов проект, во кој специјалистите на Samsung и ARM развиваат нов процесор за мобилни уреди.

Пред неколку месеци, Samsung ги лиценцираше Instructions Set Architects (ISAs) од АRМ со идеја да дизајнира свои јадра.

Сепак, и покрај инвестицијата во компанијата, процесорите на Exynos во моментов заостануваат зад конкурентските решенија за хардвер на Qualcomm.

Разликата во перформансите е зошто Samsung ја преиспитува својата стратегија и бара алтернативни начини да ги направи Exynos процесорите побрзи. Затоа компанијата ќе се здружи со АRМ во креирање модифицирани јадра за идните верзии на чипови.

Samsung исто така ангажираше специјалисти за AMD да се обидат да ги надминат основните проблеми со прегревање под голем товар и да развијат помоќни GPU модули.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments