Можно е партнерство помеѓу Samsung и Olympus во полето на мобилните камери!

Samsung и Olympus можат да работат заедно за идните камери за смартфони.

Неодамнешните тврдења се дека брендовите Samsung и Olympus ќе соработуваат за идните камери за паметни телефони. Olympus се занимава со производство на камери од 1919 година. Samsung се чини дека работи со Olympus за производство на високо квалитетни модули за фотографии и фотоапарати додека произведува сензори за слики. Исто така, треба да се напомене дека Olympus е лидер во производите со оптички и репрографски карактер.

Доколку партнерството биде одобрено, Samsung ќе се приклучи на караванот на брендови за паметни телефони кои имаат производители на камери, произведуваат свои камери. Имињата на оваа листа ги вклучуваат Huawei, OnePlus и Vivo.

Samsung се обидува значително да го подобри квалитетот на сликата на своите паметни телефони. Исто така, е меѓу информациите дека Olympus се обратил до Samsung за соработка и преговорите течат според плановите. Партнерството може да резултира во производство на модулот за камера на Olympus за Galaxy S22, кој најверојатно ќе се појави на пазарот во првиот квартал на 2022 година.

Samsung и Olympus се уште немаат објавено официјално соопштение, но ова партнерство нуди многу можности за двете компании. Едно нешто што може да биде показател за точноста на партнерството е дека Samsung моментално работи на чип со кодно име Olympus. Овој чип ќе биде наследник на сегашниот процесор Exynos, кој е многу критикуван. Новиот чипсет Olympus се очекува да понуди огромни подобрувања во перформансите во споредба со сегашниот чипсет Exynos.

Да видиме дали ќе дојде официјална потврда по овие гласини.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments