Samsung подготвува чипсет, Exynos кој ќе му парира на Apple M1!

Samsung се подготвува да му конкурира на процесорот Apple M1 со неговиот чип Exynos со AMD GPU.

Давајќи свој белег во индустријата со својот AR1-базиран процесор M1, Apple ги објави своите модели iPad и iMac со процесори M1 на 20 април. Додека се прашувавте како другите брендови на пазарот ќе одговорат на процесорот M1 на Apple, неодамна дојде значајна вест од предниот дел на Samsung. Според веста споделена од The ​​Korea Economic Daily, гледаме дека компанијата се подготвува да му конкурира на процесорот M1 на Apple со својот процесор Exynos базиран на ARM со AMD GPU.

Како што се сеќавате, Ice Universe, еден од доверливите извори во индустријата, минатиот март рече дека процесорите на јужнокорејската компанија од серијата 1200 и 2200 ќе бидат домаќини на графички процесори базирани на RDNA архитектурата на AMD. Покрај тоа, во извештајот на Ледениот универзум се вели дека Samsung ќе ги сподели првите детали за процесорите Exynos со графичките процесори AMD Radeon со корисниците во јуни и дека овие процесори ќе бидат објавени кон крајот на годината.

Додека сите овие случувања создаваат возбуда во индустријата, се тврди дека архитектурниот процесор Exynos на АРМ, на кој компанијата работи веќе некое време, ќе напојува и лаптопи со оперативен систем Windows 10. Како што знаете, претходно беше споменато дека процесорите Exynos ќе доаѓаат со лаптоп компјутер. Дури беше сугерирано дека овој процесор со архитектура ARM, кој ќе доаѓа кај лаптопите, ќе биде Exynos 2200.

Сега, со споделениот извештај, се тврди дека процесорот Exynos 2200 ќе доаѓа со лаптопот Samsung, за кој се смета дека ќе биде претставен кон крајот на оваа година. Исто така се вели дека овој лаптоп базиран на АРМ ќе вклучува одредени апликации како што се Office и Adobe Creative Suite.

Вреди да се напомене и дека засега не е дадена изјава на предниот дел на Samsung. Исто така, се вели дека овој процесор директно ќе се натпреварува со процесорот M1 на Apple и ќе обезбеди искуство со многу висок квалитет во однос на перформансите.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments