Samsung сака да купи удел во ARM

Samsung сака да вложи во ARM

Samsung Electronics сериозно ја разгледува можноста за вклучување во битката за стекнување на британскиот производител АРМ.

Компанијата во моментов е во сопственост на SoftBank, која бара купувачи за една од највлијателните брендови во мобилната индустрија.

ARM технологиите се користат и лиценцираат во процесорите од водечките производители како што се Qualcomm, Samsung, Apple, Huawei и други. Ве потсетуваме дека „SoftBank“ плати 31 милијарди долари за аквизиција на АRM пред четири години и не сака да склучи договор по пониска цена.

Учеството на Samsung во процесот на наддавање за капиталот на компанијата ќе вклучува можно купување на малцински удел во ARM. Според достапните информации, можно е корејскиот гигант да добие контрола над 3-5% од акциите на компанијата.

Најверојатно, Samsung сака да ја повтори својата стратегија за инвестирање во холандскиот производител на полупроводници ASML Holdings. Ова се случи пред осум години, кога Samsung се здоби со контрола над 3% од оваа компанија за 642 милиони долари.

Купувањето акции во ARM е само почеток на деловниот план што Samsung ќе се обиде да ги намали таксите за лиценца што ја плаќа компанијата преку обезбедување капитал.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments