Samsung подготвува 176-слоеви V-NAND PCIe 4.0 и 5.0 SSD-уреди!

Samsung насочува повеќе од 1.000 слоеви во V-NAND на иднината.

Во 2013 година, Самсунг ја лансираше првата масовно произведена 3Д NAND меморија, наречена V-NAND, далеку пред своите конкуренти. Започнувајќи со 24-слојни V-NAND чипови тогаш, Samsung сега стекна многу искуство со повеќеслојна флеш меморија. Толку многу што компанијата се подготвува да лансира 176-слојни V-NAND уреди во наредните денови. Сепак, веднаш да напоменам дека ова е само почеток. Бидејќи Самсунг вели дека во иднина предвидува чипови V-NAND со повеќе од 1000 слоеви.

Samsung планира да започне со производство на седма генерација на V-NAND меморија со 176 слоеви и потрошувачки SSD-дискови со најмалите ќелии NAND меморија во индустријата, според компанијата Интерфејсот на новиот блиц што ќе биде објавен има брзина на пренос на податоци од 2000 MT / s. Исто така, му овозможува на Samsung да создаде ултра-брзи SSD-уреди со интерфејси PCIe 4.0 и PCIe 5.0. Возачите ќе користат целосно нов контролер, оптимизиран за мултитаскинг при огромни оптоварувања. Затоа, исто така е можно да се видат новите SSD-уреди како 980 Pro наследник со силни перформанси во апликациите за работни станици.

Бидејќи 176-слоените чипови V-NAND се приближуваат до масовно производство, Samsung ги создава првите примери на осмата генерација V-NAND со повеќе од 200 слоеви. Компанијата соопшти дека исто така ќе започне со производство на оваа нова меморија врз основа на побарувачката на пазарот. Компаниите обично издаваат нови типови на уреди NAND на секои 12 до 18 месеци. Така, станува полесно да се прават предвидувања за временската рамка што Samsung ја има испланирано за V-NAND со повеќе од 200 слоја.

Сепак, постојат неколку предизвици со кои се соочуваат Самсунг и другите производители на NAND во обидот да го зголемат бројот на слоеви. Да се ​​направат NAND клетки мали и слоеви потенки, се потребни нови материјали за сигурно чување на податоците. Исто така е многу тешко да се еродираат стотици слоеви.

Конечно, треба да се напомене дека производителите на блиц треба да проверат дали нивните 3D NAND стекови се доволно тенки за да се вклопат во паметни телефони и компјутери. Затоа, производителите не можат да го зголемат бројот на слоеви на неодредено време. Сепак, Samsung верува дека повеќе од 1.000 слоеви на чипови се одржливи.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments