Samsung започнува со работа на Android 12 за серијата Galaxy S21!

Макс Вајнбах, едно од познатите имиња во индустријата, објави дека Samsung започнал со работа на Android 12 за серијата Galaxy S21.

Google го објави многу очекуваниот оперативен систем Android 12 на I/O 2021 конференцијата што се одржа во мај и за кратко време го објави ажурирањето на бета 2 Android 12 Додека ажурирањето на Android 12 моментално се тестира бета од брендови како ASUS, OnePlus, Oppo, Xiaomi, realme, Sharp, TECNO, TCL, Vivo и ZTE, Макс Вајнбах, едно од доверливите имиња во индустријата, изјави дека Samsung ќе придружете се на овие брендови. Забележувајќи дека Самсунг започна да работи на Андроид 12 за серијата Galaxy S21, Вајнбах наведува дека првата бета верзија на развивачите на оваа надградба ќе биде објавена во следните неколку месеци.

Како што знаете, Samsung се очекува да одржи конференција за програмери во октомври или ноември. На оваа конференција за програмери, производителот планира да објави One UI 4.0 базиран на Android 12, кој ќе се користи на паметните телефони на Samsung, а има за цел да ја објави првата бета верзија на развивачот на новото ажурирање на интерфејсот во август.

Новото ажурирање на интерфејсот One UI засновано на Android 12, исто така, ќе биде прво издадено за серијата Samsung Galaxy S21. Подоцна, гореспоменатото ажурирање ќе биде достапно за преземање за сериите Galaxy S20 и S10. Секако, не знаеме како компанијата ќе следи за Android 12, бидејќи засега не е објавено официјално соопштение од Samsung.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments