Се чини дека Peloton отстрани хаштагови поврзани со QAnon од својата платформа.

Платформите на социјалните мрежи се обидоа да ја сузбијат лажната теорија на заговор.

Peloton отстрани неколку хаштагови поврзани со теоријата на заговор QAnon од својата виртуелна платформа за вежбање, објави Бизнис Инсајдер. Потегот уследи по еден твит од уредникот на Вашингтон Пост претходно оваа недела, кој покажа неколку хаштагови – кои им овозможуваат на луѓето кои одат на истите часови по фитнес на Интернет, да се поврзуваат едни со други – користејќи варијанти на хаштагот „Каде што одиме 1, сите заедно“ на QAnon.

Портпарол на Пелотон за БИ изјави дека компанијата има „политика на нулта толеранција против содржина на омраза“ и ги отстрани хаштаговите QAnon за кршење на таа политика.

QAnon е лажна теорија на заговор, која меѓу другото тврди дека претседателот Трамп планира тајно да апси високи демократски политичари и познати личности за педофилија или канибализам и дека им испраќа шифрирани пораки за неговите планови. Растеше низ платформите на социјалните медиуми, а неколку следбеници на QAnon беа обвинети за насилни дела.

Другите платформи за социјални медиуми, исто така, се обидоа да ја задржат содржината на QAnon од размножување. Минатата недела Фејсбук целосно го забрани QAnon и го означи како „милитаризирано социјално движење“, а Etsy ја забрани целата стока на QAnon велејќи дека производите ги кршат нејзините политики против промовирање омраза и насилство. „Твитер“ исто така има засилена содржина во „QAnon“.

Со затворени спортски сали поради пандемијата на коронавируси и повеќе луѓе кои работат надвор од дома, Пелотон бележи раст на продажбата на своите велосипеди за вежбање и неблагодарна работа од година во година, иако компанијата понекогаш се бореше да остане во чекор со побарувачката.

Peloton не одговори на барањето за коментар во саботата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments