Шефот на руската вселенска програма повикува на повеќе меѓународна соработка во плановите на НАСА за Месечината.

Dmitry Rogozin смета дека сегашниот план е премногу „американски центар“.

Шефот на вселенската програма на Русија денес изјави дека плановите на НАСА да испрати луѓе на Месечината се „премногу американски центрирани“ за Русија да учествува. Тој беше критички настроен кон програмата во минатото и сега вели дека Русија би била отворена за учество само доколку плановите на Месечината беа повеќе насочени кон меѓународната соработка.

„Најважното нешто тука би било да се заснова оваа програма врз принципите на меѓународна соработка што сите ги користевме” за да управуваме со ISS, рече Dmitry Rogozin, генерален директор на Roscosmos, преку преведувач за време на виртуелна прес-конференција на меѓународниот астронаутски конгрес. Тој додаде: „Ако можеме да се вратиме на размислување да ги направиме овие принципи како основа на програмата, тогаш Roscosmos би можел да размисли и за неговото учество“.

Rogozin јасно стави до знаење дека не е љубител на програмата на Месечината на НАСА, иницијатива наречена Артемида која има за цел да ја испрати првата жена на Месечината. Дел од дизајнот на програмата предвидува изградба на вселенска станица околу Месечината, позната како Лунарниот портал, која би служела како орбитиран амбулант за астронаутите, пред да се упатат кон површината на Месечината.

НАСА веќе соработуваше со некои меѓународни агенции за Артемис – особено Канада и Европа – но американската вселенска агенција ги предводи скоро сите главни елементи на програмата, вклучително и ракетите, капсулите, леталата и модулите потребни за Порталот. И Rogozin беше гласен во врска со неговото не сакање на пристапот предводен од САД.

„За Соединетите држави, ова сега е повеќе од политички проект“, рече Rogozin за рускиот таблоид Комсомолскаја правда во јули. „Со лунарниот проект, ние го набудуваме заминувањето на нашите американски партнери од принципите на соработка и заемна поддршка што се развија за време на соработката на ISS. Тие гледаат на нивната програма не како меѓународна, туку слична на НАТО. Таму е Америка, сите други мора да помогнат и да платат. Да бидам искрен, ние не сме заинтересирани да учествуваме во ваков проект “.

Rogozin, исто така, изрази непочитување на Артемис спогодбите на НАСА, збир на упатства што вселенската агенција и американскиот Стејт департмент ги развија за земјите да се придржуваат при истражување на Месечината Договорите бараат стандарден пакет правила за тоа како да се минира Месечината и местата што треба да бидат заштитени на површината на Месечината, како што се местата за слетување Аполо. Rogozin ги спореди договорите со „инвазија“ во сега избришаниот твит.

Денес, Rogozin двојно ги намали своите коментари за Артемида. „Според наше мислење, Месечината портал во сегашната форма е премногу фокусирана на САД“, рече тој за време на прес-конференцијата, истакнувајќи дека Русија „веројатно ќе се воздржи од учество во неа во голем обем“. Сепак, Rogozin рече дека се надева дека Порталот има пристаниште за прицврстување што ќе им овозможи на идните руски летала да се закачат на станицата доколку е потребно. „Ако Русија изгради свој вселенски систем за транспорт, треба да имаме можност да се приклучиме на портата“, рече Рогозин.

После разговорот, администраторот на НАСА, Jim Bridenstine, изјави за „The Verge“ дека Артемис ќе ја користи истата правна рамка развиена за Меѓународната вселенска станица со цел да работи на „Порталот“. „ISS не само што има напредна технологија, туку ни помогна да научиме како ефикасно да работиме заедно со различни култури и земји“, рече Бриденстин во изјавата преку е-пошта. „Ова е причината зошто го користиме Меѓувладиниот договор (МГА), што е правна рамка на ИСС за Портал“.


Бриденстин рече дека меѓународните партнери на НАСА се согласиле да работат на портата под слична рамка преку низа необврзувачки договори наречени меморандуми за разбирање или меморандуми за разбирање. Тој рече дека во ноември минатата година испратил нацрт Меморандум за разбирање до Роскосмос за работењето на Портал, но не добил солиден одговор. „Остануваме отворени и заинтересирани да ги добиеме нивните повратни информации за документот и нашиот општ пристап за искористување на IGA на ISS за портата“, рече Бриденстин во изјавата.

Што се однесува до докинг-коментарите на Рогозин, Бриденстин рече дека тој е во согласност за воспоставување на заеднички стандарди – што е на крајот целта на Договорите на Артемида што ги жалеше Рогозин. „Преку спогодбите, САД про-активно ги прашуваат сите партнерски нации кои ќе ни се придружат на патувањето по Артемида, да се фокусираат на заеднички стандарди кои нема да вклучуваат само приклучување, туку форматирање и пренесување на податоци, комуникации, навигација, контрола на животната средина и поддршка на животот, и бројни други важни системи и операции “, рече Бриденстин.

Бриденстин за Ројтерс во јули изјави дека има надеж дека НАСА и Роскосмос ќе продолжат да работат заедно. „Имам добра врска со Дмитриј Рогозин, па се надевам дека има можности да продолжиме да соработуваме“, рече тој во тоа време.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments