Шефот на Xbox ги навестува стапчињата за ТВ-стриминг за xCloud.

2021 година ќе биде интересна година за xCloud.

Шефот за игри и Xbox на Microsoft, Phil Spencer, навести дека компанијата планира ТВ-стрими за својот сервис за игри во xCloud. Во интервју за Stratechery, Spencer дискутира за потенцијалот за дополнителни нивоа на Xbox Game Pass, што може да вклучува и бесплатен пакет телевизор за играње игри xCloud.

„Мислам дека ќе видите хардвер со пониски цени како дел од нашиот екосистем кога ќе размислите за стриминг стапчиња и други работи што можеби некој ќе сака да ги приклучи на својот телевизор и да игра преку xCloud“, вели Spencer. „Можете да замислите дека дури имаме нешто што само го вклучивме во претплатата на Game Pass што ви дава можност да емитувате игри xCloud на вашиот телевизор и да купувате контролер“.

Spencer исто така го задева потенцијалот за „Xbox Game Pass Platinum“ со гарантиран пристап до новиот хардвер на Xbox. Microsoft ги комбинираше претплатите и хардверот на Xbox заедно во нешто што се нарекува Xbox All Access, што вклучува пристап до Xbox Game Pass и најновите конзоли Xbox Series X и Series X. Тоа е пакет со кој Spencer очигледно сака да експериментира во иднина.

Идејата за телевизиски стап за емитување игри на Xbox не е нова за Microsoft. Софтверскиот гигант подготвуваше лесни уреди за проследување Xbox уште во 2016 година, но го откажа хардверот. Microsoft ги испитува стриминг-стапките и хардверот уште од моментот кога компанијата првично демонстрираше пренос на Halo 4 од Cloud до Windows и Windows телефони сè до 2013 година

Првото јавно споменување на Spencer за ТВ-стапчиња за стриминг Xbox подразбира дека хардверот може да биде готов наскоро, сепак. Microsoft досега има комплет само преноси на игри xCloud со највисоко ниво на Xbox Game Pass Ultimate (14,99 американски долари месечно). Секако има простор за дополнителни нивоа и полесен пристап до услугата надвор од уредите со Android.

Microsoft соработуваше со Samsung на почетокот на оваа година за xCloud и прашање на време е кога ќе видиме дека услугата за пренос на игри на компанијата се појавува на телевизорите на Самсунг. 2021 година може да биде интересна година за xCloud, особено што Microsoft планира да ги надгради своите серверски сечила на поспособниот хардвер Xbox Series X. Исто така, треба да започнеме да ја гледаме xCloud на Facebook Gaming следната година.

Microsoft работи и на веб-засновано iOS решение за xCloud, кое ќе дебитира на почетокот на 2021 година. Spencer предупредува дека непостоењето во App Store сепак е предизвик за xCloud. „Имаме добро решение за iOS што мислам дека ќе се појави некаде на почетокот на следната година, се чувствувам добро за решението што го имаме“, вели Spencer.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments