Задолжителните маски против КОВИД во Германија ги намалија новите случаи за 45%

BERLIN, GERMANY – APRIL 22: A “Rau Berlin” boutique shopkeepers Maximilian and Xana Yva Zepplin put protective masks on mannequins before they open their store for the first time since March during the novel coronavirus (COVID-19) pandemic on April 22, 2020 in Berlin, Germany. Small to midsized-shops are opening across Germany this week as state authorities follow a recommendation by the federal government to ease restrictions imposed in March meant to slow the spread of the coronavirus. Some schools are also planning to reopen soon, as are museums and hair salons in coming weeks. (Photo by Maja Hitij/Getty Images)

Намалувањето на ширење на заразата од коронавирусот е примарна цел на секоја власт во светот. Откако маските станаа задолжителна мерка за заштита во Германија, новите случаи од Ковид-19 паднаа дури 45%. Овој успех е постигнат за само 20 дена, откако германските власти го направија носењето на маски задолжително.

Економските трошоци на оваа мерка се блиску до 0, а мерката се покажа како најефикасната во борба со короната ширум светот. Германија беше зафатена со вториот бран кој го зафати целиот свет од инфекции од Ковид-19. Но по сите изгледи, инфекциите се намалуваат и одат кон подобро.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments