Следната елегантна ретро-конзола на Analogue е насочена кон семејството TurboGrafx.

Analogue Duo започнува следната година.

Откако објави преубави верзии на NES, SNES и Sega Genesis, Analogue сега ги насочи кон библиотеките на NEC за хардвер за стари училишта. Денес компанијата го претстави Analogue Duo, конзола која поддржува огромен опсег на хардвер, вклучувајќи ги TurboGrafx-16, PC Engine, SuperGrafx, TurboGrafx CD, PC Engine CD-ROM и Super Arcade CD-ROM. Предвидено е да започне во 2021 година за 199,99 американски долари.

„За жал, тие никогаш не стигнаа никаде близу до заслужената loveубов“, вели Кристофер Табер од Аналог за конзолите на NEC. „Би рекол дека тие се веројатно најголемите недоволно ценети системи за видео игри. Analogue Duo е дизајниран да биде крајниот начин за истражување на скоро целата историја на NEC, и за повеќето луѓе тоа ќе биде нивниот прв вовед во оваа историја на видео игри “.

За да ги играте сите ваши стари игри, Duo располага со оригинален слот за касети, приклучоци за контролер и ЦД-уред, што значи дека е компатибилен со класичните HuCards (познати и како TurboChips) без регионални ограничувања. Duo поддржува безжични контролери преку Bluetooth – секој контролер 8bitdo е компатибилен со конзолата – заедно со жични USB-игри, и излегува со видео до 1080p. Мерка е долга 38 милиметри, ширина 168мм и висока 47мм. Alsoе биде достапен и во две бои, црна и бела.

Како и со претходниот аналоген хардвер, компанијата вели дека Duo е изграден без употреба на емулација. Еве како компанијата го опишува:

Ние ја зачувуваме историјата со хардверот FPGA. Duo е дизајниран со невидена компатибилност. Основната функционалност на секој систем е дизајнирана директно во Altera Cyclone V, софистицирана FPGA. Поминавме илјадници часови во инженерството на секој систем преку FPGA за апсолутна точност. За разлика од нок-оф и емулациони системи кои денес го загатнуваат пазарот, ќе ја доживеете целата ера на NEC без компромиси. Duo е дизајниран да ја зачува историјата на видео игри, со почит каков што заслужува.

Додека компанијата има големо искуство со градењето на овие типови конзоли, Табер вели дека Duo претставувал уникатен предизвик.

„Duo е првиот систем заснован на ЦД што го објави Аналог (и првиот систем за видео игри базиран на ЦД некогаш објавен во историјата) така што требаше малку поинаку да им пристапиме на работите на хардверско ниво за поддршка на ЦД и ХуКард“, објаснува тој. „Се работеше првенствено за дизајнирање на хардвер за да се прилагодат сите различни системи и формати во однос на индустрискиот дизајн“.

Новиот уред исто така не е единствениот хардвер што го има аналогниот. Компанијата претходно го објави прекрасниот Analogue Pocket, кој игра широк спектар на рачни игри и неодамна беше одложен за следната година. За да се придружиме на ова, компанијата прави адаптер од 29,99 долари, така што Pocket може да игра игри TurboGrafx-16, PC Engine и SuperGrafx исто така.

„Ocketеб ќе поддржи што е можно повеќе рачна историја“, вели Табер. „ТурбоЕкспрес беше одлична работа и донесувањето на тоа наследство на ocketеб е одлично. Да се ​​игра TurboGrafx-16 / компјутерски мотор во движење е прилично посебно “. Додатокот исто така треба да излезе следната година.

Со оглед на постојаната пандемија, проблемите со производството веќе одложија многу уреди – вклучувајќи го и џебот на сопствениот аналог. Значи, додека Duo треба да биде лансиран во 2021 година, Analogue вели дека ќе биде достапен во „ограничени количини“ кога ќе се најде во продажба.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments