Следната мини-месечина на Земјата може да биде ѓубре од вселената од 60-тите години на минатиот век.

Идните набљудувања ќе можат да потврдат од што навистина е направен мистериозниот објект.

Земјата е пред добивање привремена мини-месечина – и оваа можеби е вселенско ѓубре. Истражувачите следат објект што изгледа дека ќе биде зафатен од гравитацијата на Земјата само неколку месеци оваа зима пред безбедно да се упати во Сончевиот систем. Можеби станува збор за стандарден астероид, но некои астрономи велат дека патот на мистериозниот објект покажува дека тој може да биде дел од ракета од ерата на 1960-тите.

„Јас сум прилично драматичен за ова“, изјави Пол Чодас, менаџер на Центарот за студии на блиски земји на НАСА на НАСА за Асошиејтед Прес. Chodas е еден од водечките светски експерти за астероиди и со децении трагаше по враќањето на вселенските остатоци, изјави тој за АП.

Објектот за прв пат беше идентификуван минатиот месец од истражувачи на Хаваи. Тие го именуваа 2020 СА, и го назначија како астероид близу Земјата.
Но, објектот е малку чуден за типичен астероид. Се движи релативно бавно, се наоѓа во иста рамнина како Земјата и има скоро кружна орбита околу Сонцето, исто како и Земјата. Сите тие карактеристики се „црвени знамиња“, според Чодас, што може да покаже дека објектот некогаш бил лансиран од Земјата.

„Токму тоа е орбитата што би ја следела ракетната етапа одделена од лунарната мисија, откако ќе помине покрај Месечината и ќе избега во орбитата околу Сонцето. Малку е веројатно дека астероид можел да еволуирал во ваква орбита, но не и невозможно “, изјави Чодас за Си-Ен-Ен во септември.

Објектот се чини дека е долг 26 стапки, приближно иста големина како и горната фаза на ракетата Кентаур. Тоа, плус неговата патека низ Сончевиот систем, го прави добар натпревар за ракетниот засилувач што помогна во лансирањето на Мисијата Surveyor 2 на НАСА во 1966 година. Самата мисија беше неуспешна. Откако успешно започна, еден од потисниците на леталото дефектно функционираше, испраќајќи го на Месечината.

Засилувачот што го лансираше несреќното вселенско летало продолжуваше да поминува покрај Месечината и излегуваше во Сончевиот систем. Истражувачите ќе можат да утврдат дали 2020 SO е засилувач, а не вселенска карпа еднаш, објектот се приближува малку поблиску. Ваквите бустери се изработени од релативно лесен метал – нема да се движи на ист начин како густа карпа во вселената.

Без оглед на објектот, се очекува да остане во орбитата на Земјата неколку месеци оваа зима пред да продолжи по патот. Забележани се само неколку од овие привремено заробени предмети (или, неформално, мини-месечини), вклучително и еден што висеше околу 2006 и 2008 година и друг што траеше незабележано околу една година, пред да замине во март 2020 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments