Следниот филм на Дизни, Пиксар, ќе ги прескокне киносалите за Дизни Плус овој декември.

Соул е најновиот филм на Дизни кој доби третман Дизни Плус.

Дизни овој Божиќ премиерно ќе го прикаже својот следен филм „Пиксар“, „Душата“, на Дизни плус наместо да го објави театрално во земјите каде што е достапен Дизни плус. Првично, филмот требаше да се појави во кината во ноември, но коронавирусот ги наруши кината – правејќи го Дизни Плус побезбеден облог.

Во текот на последните шест месеци, Дизни се обиде да најде начини како да ги донесе своите филмови пред публиката додека ги заобиколи традиционалните театарски изданија. Дизни Плус стана клучен метод за дистрибуција на компанијата бидејќи театрите остануваат затворени. Соул е најновиот филм што Дизни се пресели од својата театарска плоча во Дизни Плус, следејќи ги Артемис Фаул, Хамилтон и Мулан, кои дебитираа како титула во Премиер пристап за дополнителни 30 долари. Соул нема да биде титула Премиер, што значи дека ќе биде бесплатна за сите претплатници на Дизни Плус.

Како и многу други студија, Дизни се обидува да открие како најдобро да се третираат своите филмови што треба да бидат објавени. Студиото неодамна ја врати назад црната вдовица на Марвел Студиос до 2021 година. Дел од проблемот е што многу театри на клучните пазари како Newујорк, Лос Анџелес и Сан Франциско остануваат затворени, а оние што се отворени работат под големи ограничувања. Плус, студија не можат да предвидат однесување на потрошувачите. Warner Bros го објави глобално нагласувањето на Кристофер Нолан, и додека се одвиваше пристојно во странство, во САД не видел stвездени резултати.

За среќа на Дизни, еден бизнис што продолжува да расте е Дизни Плус. Стриминг услугата има повеќе од 60 милиони претплатници ширум светот – број што Дизни не очекуваше да го види до приближно 2024 година. Кога Дизни го донесе Хамилтон на својата услуга за стриминг, компанијата забележа голем број нови регистрации, им рече извршниот директор Боб Чапек на вработените во сите раце се среќаваат ова лето.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments