Следниот настан за PS5 доаѓа овој месец

Се очекува настанот да биде објавен до крај на август

Додека свежо објавениот State Of Play нема да содржи никакви поголеми вести за PS5, како што е откриено вчера од Sony, новиот извештај на Блумберг сугерира дека голема објава сепак би можела да биде закажана за август.

Авторот Такаши Мохизуки наведува анонимен официјален претставник на PlayStation како извор за оваа гласина, иако е нејасно дали оваа објава би била поврзана со најголемите детали за производот што сè уште недостасуваат: објавениот датум и цената на конзолата PlayStation 5.

Аналитичарот на Macquarie Capital, Дамјан Тонг, изјави за Блумберг дека очекува PS5 да чини 400 американски долари за верзијата без диск и 500 долари за верзијата со Ultra HD Blu-ray диск.

Тој очекува над шест милиони конзоли PS5 да се продадат на глобално ниво до март 2021 година.

Во меѓувреме, Sony само што го објави најдобриот квартал досега за PlayStation со над 5,63 милијарди американски долари приходи и 1,152 милијарди долари профит.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments