Слушалките Нурафон добиваат додаток за игри со микрофон.

Овие безжични слушалки ги претвора во жични слушалки за игри.

Компанијата што стои зад слушалките за корекција на слухот во Nuraphone, со цена од 399 долари, направи нов додаток за игри за микрофон што ефикасно ги прави безжичните слушалки жични. Микрофонот чини 49,99 УСД – како додаток на нешто стрмната цена за Нурафон. Сепак, им овозможува на слушалките да се вклучат во сè што прифаќа 3,5 милиметарски приклучок, така што тие можат да се користат со компјутери, Mac, мобилни уреди, Nintendo Switch и современи контролери на конзоли.

Прилогот за микрофон е едноставен колку што звучи. Флексибилниот микрофон за бум се прицврстува на заштитената порта на долниот дел од десното слушање на Nuraphone, што значи дека не можете да го користите со кој било друг сет на слушалки. Дел од патот по долгиот кабел има вграден далечински управувач со контроли за јачина на звук и прекинувач за исклучување на микрофон. Откако ќе се вклучи (и откако ќе ја ажурирате апликацијата Nuraphone), Bluetooth слушалките стануваат жични слушалки за игри. Иако тоа е малку потценето.

За овој жичен режим, Nuraphones го користат истиот уникатен профил на слухот што е активен кога сте поврзани на телефон преку Bluetooth. Со оваа нова функционалност овозможена со ажурирање на апликацијата, Нура има за цел да ги направи своите Нурафони солидна опција за гејмерите. Профилот треба да игра според силните страни и да ги компензира сите слабости на слухот што ги имате, покрај тоа што ќе ви овозможи да разговарате со вашите пријатели. Малку активно откажување на бучавата започнува и кога ќе го вклучите.

По моето кратко искуство и со Nuraphone и со додаток за микрофон, мислам дека додатокот е безразумна набавка за секој што веќе ги купил слушалките. Перформансите на звукот се многу дупнати, но сепак избалансирани, а микрофонот работи точно како што се надевав дека ќе работи. Не сум поминал доволно време со Nuraphone или новиот додаток за правилно да проценам дали тие прават огромна разлика во различни игри, иако неверојатниот аудио дизајн на Control одекна во полн ефект. На почетокот не беше руменило, но уживав во искуството.

Што се однесува до тоа дали треба да понирате 399 УСД за Нурафон само за да го добиете овој прилог, ќе му одложам на прегледот на мојот колега akeејк Кастренакес од 2017 година. Додуша, Нурафон оттогаш доби некои дополнителни карактеристики и подобрена изведба, па прегледот може да не одразувајте целосно како е да ги користите денес. Денешниот нов додаток означува уште еден пример на тимот кој додава ажурирање за добредојде за своите слушалки, иако овој пат со цена од 49 долари.

Нура не е единствената компанија која издава додатоци за да ги направи своите слушалки попривлечни за гејмерите. Босе неодамна ги претстави своите слушалки за игри QC 35 II, кои додаваат жичен микрофон на своите слушалки за поништување на бучавата Bluetooth за вкупна цена од 329 американски долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments