Смартфон Samsung Galaxy A42 5G со батерија од 5.000mAh

Смартфон Samsung Galaxy A42 5G со батерија од 5.000mAh

Телефонот е првиот буџет на компанијата што нуди 5G и може да дебитира следната година неговата батерија е со 4.860mAh тоа е литиумска јонска батерија.Samsung Galaxy A42 за прв пат беше пријавен на крајот на јуни во кој се наведува дека телефонот има број на модели SM-A426B има 128 GB и дека ќе биде пуштен во продажба следната година а сега,најновиот список укажува на капацитетот на батеријата.

Телефонот ќе биде наследник на Samsung Galaxy A41што започна во март годинава со батерија од 3.500mAh.Овој најголем скок е капацитет на батеријата за Galaxy A42 најверојатно поради поддршката од 5G.

Ова исто така значи дека телефонот може да има релативно подебел фактор на форма.Интересно е што Самсунг започна да притиска 6.000mAh батерии во своите телефони така што оваа одлука да оди со 5000 mAh може да биде заради ограничувања во вселената.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments